Paylaşmak Güzeldir

21 Nisan 2014 Pazartesi

Doğal Saç Boyalarının Avantajları ve Dezavantajları

Kınanın Saça Faydaları,Doğal Saç Boyalarının İçinde Ne Var
Doğal Saç Boyları
İnsanlık tarihinin çok eski zamanlarından bu tarafa, güzelliğin en önemli unsuru olarak görülen saçlar, genellikle saç boyama ve renk değiştirme ile daha da ön plana çıkarıldı günümzde. Eski zamanlarda doğal boyalarla yapılan bu işlem, günümüzde, artık yerini çoğunlukla kimyasal içerikli kozmetik boyalara bıraktı. Saçlarınızı boyarken, dikkat etmeniz gereken en önemli şey saçlarınızın yıpranmaması. Bunu da en iyi doğal saç boyaları ile yapabilirsiniz. Bazı firmalar doğal saç boyaları üreterek kadınlara yeni bir alternatif de sunmuş oldular. Peki doğal saç boyalarının avantajları ve dezavantajları nelerdir ? Gelin hep birlikte gözatalım.

Doğal Saç Boyaların Faydaları ve Zararları

  • Doğal saç boyalarının içinde bulunan maddelerin başında kına gelir. Kına çok popülerdir. Kınanın avantajı çivit, papatya gibi diğer doğal boyaların saç sağlığına verebileceği tehlikelerin hiçbirini bulundurmamasıdır. Kına en fazla tanınan doğal saç boyasıdır. Hem saç boyası hem de dövme yapımında kullanılan kına; Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Hindistan'da yetiştirilen bir bitkiden elde edilir. Bu bitkiden elde edilen renkler sarıdan kırmızıya kadar değişirken esmer veya turuncu tonlarından geçer. Bunlar da maun ve kumral yansımalar elde edilmesine neden olur.
  • Birçok doğal boya kına kullanılarak yapılır. Ancak, kına fazla bir renk seçeneği sunmaz; bu nedenle bazı üreticiler kına ile çivit gibi farklı karışımlar yoluna gider.
  •  Doğal boyalar saç telinin içine nüfuz etmez, beyaz saçı tam olarak kapatamaz. Ancak saça bir ışıltı ve dolgunluk kazandırır. Dolayısıyla saça bakım yapmaları nedeniyle avantajlıdır. Eğer saçınızı boyamak değil de sadece kuvvetlendirmek istiyorsanız nötr kına uygulayın: boya maddelerinden arınmış kına saçınızı boyamaz.

Doğal Boyaları Özellikleri

  • Doğal boyaların özelliği, sentez ile elde edilmiş boyalara oranla çok daha ufak moleküllerden oluşmasıdır. Bu özellik onların saç telinin tümüne ve özellikle saç telini oluşturan kabuğa nüfuz etmelerini sağlar. Böylece direkt boyaların yaptığı gibi saç renginin geneliyle bütünleşirler.
  •  Doğal boyalar şampuanlamayla yok olur. Düzenli olarak kullanılırsa yoğunlukları artar; çünkü saçta halen var olan boyanın üzerine tutunurlar. Böylece doğal boyalar, saçın genel bütünlüğünü bozmadan saç renginin sabit tutulabilmesi açısından yararlıdır.
  •  Kimyasal boyalara oranla daha uzun bir bekleme süresiyle uygulanmalıdırlar. Bu süre genellikle bir saat olmasına rağmen, her şey saçınızın doğal rengi ve kalitesine bağlı olarak dikkatle uygulanmalıdır. Örneğin açık renk saçta "havuç turuncusu" gibi bir sonuç istenmiyorsa, uygulama süresi kısa tutulmalıdır.
  • Doğal boyayla boyanmış bir saça kimyasal boya uygulandığında, kutuda belirtilen süreden daha uzun bir uygulama süresine ihtiyaç vardır. Kimyasal bazlı boyanın kuvvetlenen saça nüfuz etmesi ve bunu aşması daha uzun süre tutar. Beklenen neticeyi almak bazen birkaç denemeyle mümkün olur.
Doğal Saç Boyaları,Doğal Boyaların Avantajları,Saç Boyası Seçerken Nelere Dikkat Etmeli,Kınanın Saça Faydaları,Doğal Saç Boyalarının İçinde Ne Var
Tepkiler:

0 yorum: