Paylaşmak Güzeldir

20 Şubat 2014 Perşembe

Çiğ Beslenmenin Faydaları ve Zararları

Çiğ Beslenmenin Yararları,Çiğ Beslenmenin Enerjisi, Çiğ Beslenmenin Zararları,Çiğ Beslenmek Zayıflatır mı
Çiğ Beslenme Raw Food Diyeti
Çiğ Beslenmenin Faydaları ve Zararları
Raw Food Ne Demek,Raw Food Nedir,Çiğ Beslenmenin Faydaları,Çiğ Beslenmenin Yararları,Çiğ Beslenmenin Enerjisi, Çiğ Beslenmenin Zararları,Çiğ Beslenmek Zayıflatır mı
Çiğ beslenme olarak bilinen raw food bir beslenme şeklinden çok bir yaşam stilidir. İlk insanların ateşi bulmadan önceki beslenme şeklidir.Raw food, insanların kendini yeniden tanıması ve vücudunu arındırma yöntemi olarak düşünülür. Çiğ sebze ve meyve, kuruyemişler ile yağlı tohum tüketime dayanmaktadır.
Raw food yaşam biçiminde, besinlerin pişirilmesinden dolayı, enzimlerin öldüü ve pişirilen besinlerin tüketiminde istenilen faydanın sağlanamayacağı öngörülür.Peki Çiğ beslenmenin faydaları var mıdır ? ya da çiğ beslenmenin zararları nelerdir ?
Raw Food Ne Demek,Raw Food Nedir,Çiğ Beslenmenin Faydaları,Çiğ Beslenmenin Yararları,Çiğ Beslenmenin Enerjisi,Çiğ Beslenmenin Zararları,Çiğ Beslenmek Zayıflatır mı
Çiğ Beslenmenin Faydaları,Çiğ Beslenmenin Yararları
* Çiğ beslenmede, böbreklere fazla yüklenmemek için proteinli besinler ve hayvansal gıdalar tüketilmez ve besinler en fazla 40-45 dereceye kadar ısıtılarak pişirilir. Raw Food (çiğ beslenme) da iki farklı grup vardır. Bir grup hiç et tüketmezken, bir grup sınırlı miktarda et tüketir. Fakat esas Raw Food’ta et tüketimi hiç yoktur. Et tüketenler ise, daha çok balığı tercih eder.
* Raw Food Tüketiminde Besinler Vitamin Kaybına Uğramaz. Besinler herhangi bir işlemden geçmediği için besin değeri kaybına uğramaz, dolayısıyla enzim ve vitamin değerleri maksimumda kalır.
* Dönemsel detoks işlevi görür.
* Çiğ beslenmede katkılı besinler tüketilmediğinden uzun vadede kanser riski çok azdır. Bol lifli bir beslenme şekli olan çiğ beslenme, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcıdır.
* Su tüketiminin bol miktarda olması günlük beslenmede ihtiyaç olan su miktarını karşılar.
* Alkol ve kafein tüketimi olmadığından sağlıklı beslenme programlarına uygundur. Çünkü alkol bileşenleri, başta kilo problemi neden olmakla birlikte, karaciğere büyük zarar verir.
Çiğ Beslenmenin Zararları
Çiğ Beslenme, Protein Kaybına Neden Olabilir ;
* Çiğ beslenme, kısa vadede pek çok faydası olmasına rağmen,uzun vadede vücutta bazı vitamin ve minerallerin yetersizliğine neden olabilir.
* Et, yumurta, süt ürünleri gibi hayvansal besinlerde, protein, A, K, B12 vitamini, kalsiyum, demir gibi önemli mineraller bulunur. Proteinli besinler, insan vücudundaki hücrelerin büyümesinde, gelişmesinde ve yıpranan hücrelerin yenilenmesinde, vücudun çalışmasında düzenleyici olarak görev yapan enzim ve hormonların yapımında, vücudun mikroplara karşı savunmasında görev alan antikorların ve bazı vitaminlerin yapımında etkindir. Bu vitamin ve minareler büyüme ve gelişme dönemindeki çocuklar ve gençler için çok önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki vücuda alınan fazla protein, başta böbrekler olmak üzere birçok organı olumsuz etkiler.
* Uzun Süreli  Çiğ Beslenme -Raw Food  Diyeti Uygulamak Zararlıdır ; Eğer sağlık sorununuz yok ise, dönemsel olarak detoks amaçlı raw food diyetini uygulayabilirsiniz. Fakat uzun süreli raw food diyeti uygularsanız,protein yetersizliğine bağlı rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Raw fodd diyenin uygulamnma amacı, vücuttaki toksinlerin ve fazla proteinin atılmasıdır. Bundan dolayı, 1 hafta ile 30 gün arasında kür halinde uygulanması gerekir.
Raw Food Diyeti Zayıflatır mı?
Raw Food, zayıflama diyetleri içinde kısa zaman diliminde,toksinlerin ve ödemlerin vücuttan atımasını sağlar. Fakat uzun vadeli yapılır ise sakıncalıdır. Çünkü diyetlerde amaç, kişinini vücudunda protein,karbonhidrat,yağ,vitamin ve mineral denesini sağlamaktır. Raw Food diyeti bu dengeyi kurmak için uzun vadeli olarak uygun değildir.  Yani çiğ beslenme diyeti yetersi kalan bir diyet olacaktır. Uzun vadeli zayıflama diyetlerinde, ara dönemlerde tercih edilecek arınma programı olmalıdır.
Raw Food Ne Demek,Raw Food Nedir,Çiğ Beslenmenin Faydaları,Çiğ Beslenmenin Yararları,Çiğ Beslenmenin Enerjisi,Çiğ Beslenmenin Zararları,Çiğ Beslenmek Zayıflatır mı
Tepkiler:

0 yorum: