Paylaşmak Güzeldir

15 Eylül 2012 Cumartesi

ADAÇAYININ FAYDALARI VE ZARARLARI

Adaçayının Yararları ve Zararları
Adaçayının Faydaları ve Zararları
Adaçayının Faydaları ve Zararları
Adaçayının Faydaları,Adaçayının Etkileri,Adaçayının Faydaları Saymakla Bitmiyor,Adaçayının Yararları,Adaçayının Yararları ve Zararları,Adaçayının Zararları,Adaçayının Zararı, Adaçayının Zarar,Adaçayının Zararı Var mı
Ülkemizde sıklıkla kullanılan bitkisel çaylardan bir tanesi hakkında sizleri bilgilerndirmek istiyoruz. Adaçayı.. Aslında Adaçayının faydaları saymakla bitmiyor. Ama, Adaçayının zararları da yok değil. Bu makalemizde Adaçayının yararları ve zararları hakında bilgiler vereceğiz.


Adaçayının Faydaları,Adaçayının Etkileri,Adaçayının Faydaları Saymakla Bitmiyor,Adaçayının Yararları
* Adaçayı sıkça içildiğinde tüm bedeni güçlendirir, kalp krizi tehlikesini azaltır ve kötürümlüklerde çok yaralıdır.
*Gece terlemelerinde ve aşırı terlemelerde, lavanta çiçeğinin yanı sıra, yardımcı olabilecek tek bitkidir. Gece terlemesine neden olan hastalığı iyileştirir ve bu hastalıkla el ele giden aşırı güçsüzlüğe, canlandırıcı etkisi sayesinde son verir.
*Hastalık sonrası güçsüzlük hallerinde başarıyla kullanılabilir.
*Kanı temizler, karaciğere dosttur.
* Adaçayı kramplarda, omurilik rahatsızlıklarında, beze hastalıklarında ve organ titrekliklerinde büyük bir başarıyla kullanılır.
Kullanım Şekli : Yukarda belirtilen hastalıklarda, günde 2 su bardağı çay yudumlanarak içilmelidir. Adaçayı, hasta karaciğeri de çok olumlu etkiler, onunla ilgili tüm rahatsızlıkları giderir ve gazları yok eder. Kan temizleyici etkisi vardır.
*Solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizler,
* iştah açıcıdır.
*Mideyi ve bağırsakları rahatlatır, gazların dışkılanmasını sağlar.
* Kramp çözücü etkisi sayesinde, ishalde çok rahatlatıcıdır.
* Böcek sokmalarında, sokulan bölgeye adaçayı yaprağının tozu uygulanır. Adaçayı, dıştan uygulandığında, yaprağın tozu uygulanır.
* Bademcik iltihaplarına ve ülsere yardımcıdır. Adaçayı dıştan uygulandığında (Çalkalama ve Gargara), bademcik iltihabı, boğaz hastalıkları, diş iltihaplanmaları, yutak ve ağız boşluğu iltihaplanmalarında veya ülserlerinde özellikle önerilir. Eğer zamanında adaçayı kullanılmış olsaydı, pek çok çocukta ve yetişkinde bademcik ameliyatına gerek kalmayabilirdi.
*Bedenimizin polisleri olarak, zehirli maddeleri yakalayan ve zararsız hale getiren bademcikler alındığında, ağızdan giren zararlı maddeler doğruca böbreklere ulaşırlar.
*Adaçayı, sallanan dişlere, dişeti çekilmesine ve kanamasına karşı da Çalkalama ve Gargara şeklinde uygulandığında iyi sonuçlar verir. Bitki çayına batırılan pamuk hasta bölgelere uygulanır.
* Ayrıca dıştan kullanımda da, gargara ve çalkalamaların yanısıra yara kompresi olarak da kullanılabilir.
* Sinirli ve yorgun olan kişiler ve dölyatağı (rahim) hastalığı çeken kadınlar arada sırada adaçayı oturma banyoları almalıdırlar.
* Zayıf ve güçsüz çocuklara balla tatlandırılarak içirilir.
* Bu çay, tahriş kaynaklı öksürüklerde de başarılıdır. Şifalı bitki olarak kullanılmasının yanı sıra, adaçayının çok değerli bir baharat olduğunu ve böylece mutfaklara girdiğini de unutmamak gerekir.
Adaçayının Zararları,Adaçayının Zararı,Adaçayının Zarar,Adaçayının Zararı Var mı
* Dölyatağı (Rahim) kaslarını uyardığı için, Hamile kadınların  kullanması kesinlikle sakıncaklıdır.
* Annelerin süt üretimini durdurdupu için,  emziren annelerin kesin olarak uzak durması gereken bir bitkidir.
* Tüp bebek veya aşılama yöntemi uygulanacak olan bayanların adaçayından uzak durmaları gerekir.
* Epilepsi hastalarının da kesin olarak uzak durması gereken bir bitkidir.
* Çocuk yapmaya karar vermiş olan eşler adaçayı tüketmemelidirler. Bu kural sadece kadınlar için değil, aynı zamanda erkekler için de geçerlidir. Adaçayı içme alışkanlığı olan erkeklerin sperm sayıları azalır.
Adaçayının Faydaları,Adaçayının Etkileri,Adaçayının Faydaları Saymakla Bitmiyor,Adaçayının Yararları,Adaçayının Yararları ve Zararları,Adaçayının Zararları,Adaçayının Zararı,Adaçayının Zarar,Adaçayının Zararı Var mı
Tepkiler:

0 yorum: