Paylaşmak Güzeldir

17 Eylül 2012 Pazartesi

ADAÇAYI NASIL KULLANILIR ?

Adaçayı Sirkesi Nasıl Yapılır
Adaçayı Nasıl Demlenir
Adaçayı Nasıl Kullanılır ?
Adaçayı Nasıl Hazırlanır,Adaçayı Nasıl Kullanılır,Adaçayı Kullanım Şekilleri,Adaçayı Nasıl Yapılır,Adaçayı Nasıl Demlenir,Adaçayı Sirkesi,Adaçayı Sirkesi Nasıl Yapılır
Bir Önceki makalemizde, adaçayının faydaları ve zararları hakkında sizleri bilgilendirdik. Bu makalemizde de adaçayı nasıl kullanılır ya da adaçayı nasıl demlenir sorusunun cevabını verelim istedik..


Adaçayı Nasıl Hazırlanır,Adaçayı Nasıl Kullanılır,Adaçayı Nasıl Yapılır,Adaçayı Nasıl Demlenir
Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru yaprak, bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilir. Taze bitki kullanılması durumunda 4-5 dakika demleme süresi yeterlidir.
Adaçayı Kullanım Şekilleri
Çalkalama/Gargara: 2-3 tatlı kaşığı kurutlmuş ve ince kıyılmış yaprak, 2 bardak soğuk suya eklenir ve ateşe konur. kaynamaya başlayınca ocaktan indirilir ve üstü kapalı olarak 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde pek çok kere 5-10 dakika süreli gargaralar yapılır.
Tentür Kullanımı : Günde 3 kere, 15-20 damla kadar D2 inceltisindeki tentür, yarım kahve fincanı suya eklenerek alınır. Çay olarak kullanılabildiği her yerde tentür de kullanılabilir.
Karışımlar: Gargaralarda ve çalkalamalarda kekikle, sindirim sorunlarında ise Mayıs papatyası ile eşit oranda karıştırılır.
Adaçayı Sirkesi,Adaçayı Sirkesi Nasıl Yapılır Geniş ağızlı bir şişe, çayır adaçayı çiçeği ile doldurulur, çiçeklerin üstüne çıkacak kadar doğal üzüm sirkesi eklenir ve şişe 14 gün güneşte veya sıcak bir ortamda, arada bir çalkalanarak bekletilir ve süzülür.
Oturma banyosu : İki avuç dolusu yaprak soğuk suda gece boyunca bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır, 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir.Bu uyarılara dikkat!Adaçayının aşırı kullanımında kan basıncı (tansiyon) yükselebilir.
Adaçayı Nasıl Hazırlanır,Adaçayı Nasıl Kullanılır,Adaçayı Kullanım Şekilleri,Adaçayı Nasıl Yapılır,Adaçayı Nasıl Demlenir,Adaçayı Sirkesi,Adaçayı Sirkesi Nasıl Yapılır
Tepkiler:

0 yorum: