Paylaşmak Güzeldir

30 Ağustos 2012 Perşembe

LOHUSALIK NEDİR NE KADAR SÜRER ?

Lohusalık Neden 40 Gün
Lohusalık Nedir
Lohusalık Nedir Ne Kadar Sürer?
Lohusalık,Lohusalık Nedir,Lohusalık Dönemi Nedir,Lohusalık Ne Kadar sürer, Lohusalık Depresyonu, Lohusalık Sendromu, Lohusalıkta Beslenme,Lohusalık Neden 40 Gün
Bu makalemizde sizlere, bir kadının en güzel anlarından biri olan annelik döneminin ilk başlangıcı lohusalık dönemi hakkında bilgiler vermek istedik.

Lohusalık,Lohusalık Nedir,Lohusalık Dönemi Nedir,Lohusalık Ne Kadar sürer, Lohusalıkta Beslenme,Lohusalık Neden 40 Gün
Lohusalık, doğumu takip eden 6-8 haftalık, yani 42-56 günlük süreçte, hamileliğin kadında meydana getirmiş olduğu, psikolojik ve fizyolojik değişikliklerin hamilelik öncesi haline dönebilmesi için geçen süredir. Bu sürede özellikle rahim kendisini toparlar ve doğum öncesi boyutlarına döner. Yine Lohusalık dönemi içinde, oluşabilecek bazı hastalıklar, anneyi hayati tehlikeye sokabilir. Halk arasında, lohusanın mezerı 40 gün açık kalır söylemi de buradan gelmektedir.
Lohusalık döneminin di­ğer bir özelliği de anne olan kadının me­melerinden süt gelmeye başlaması yani laktasyon devresinin başlamasıdır. Anne­nin hipofizinden salgılanan bir hormon olan prolaktin’in, süt gelmesinde rolü bü­yüktür.
Doğumdan hemen sonra göbek hizasında 4 aylık gebelik büyüklüğünde (1000 gr. ağırlıkta) kalan uterus her gün biraz daha küçülerek ancak 6 hafta sonra gebelikten önceki ağırlığına (60 – 70 gr.) döner. Bu gerilemenin yani involusyonun tamamlan­masıyla lohusanın da halk deyimiyle 4O’ı çıkmış olacaktır. Ancak bundan sonra nor­mal hormonal faaliyet sonucu lohusa âdet görmeye başlayacaktır. Çocuklarını emzi­ren annelerin bir bölümünde 40 gün ta­mamlandığı halde bazen âdet kanaması görülmeyebilir. Bu şekilde âdet görmeme­ye laktasyon amenoresi denir. Halk ara­sında süt koruması denen yanlış bir inanış vardır. Adet görülmeyen dönemde hamile kalınmayacağı sanılır ama bu doğru değildir.
Doğumdan hemen sonra başlayan lohu­salık devresinde rahim içinden gelen koyu kanlı akıntı yani loşi zamanla açılır,önce sarı ve sonra beyaz renk alarak dört haf­ta kadar devam eder. Kollumun açık oldu­ğu bu devrede mikropların bulaşması ve­ya loşinin iyi akmayıp içerde birikmesi so­nucu ateş çıkabilir. Lohusa humması de­nen bu enfeksiyon, temizliğe dikkat edilmeden yapılan doğumlarda çok görülür. Tedavi için antibiotikler ve uterusu sıkış­tıran Methergin gibi ilaçlar kullanılmakta­dır.
Lohusalık Depresyonu, Lohusalık SendromuDoğum sonrası hüzün olarak da bilinen lohusalık sendromu veya lohusalık depresyonu, 10 kadından birinde görülen bir durumdur. Mutsuzluk, umutsuzluk, hayattan keyif alamama, kendini değersiz hissetme, uykusuzluk veya aşırı uyku, iştahsızlık veya aşırı yemek yeme, halsizlik, sürekli ağlama isteği gibi belirtilerin olduğu bir depresyon türüdür. Eğer bu belirtiler 2-3  hafta sürüyorsa buna “annelik hüznü” ama bu belirtiler bir ayı geçiyorsa buna da lohusalık depresyonu denir. Bazı kadınlarda bu durum kendiliğinden geçerken, bazı kadınlarda, psikiyatrik tedavi alması gereken boyutlarda olabilir.
Lohusalıkta Beslenme
Lohusalıkta beslenme
, gebelikte olduğu kadar önemlidir. Bu dönemde, süt olsun diye bol bol tatlı yemek yanlış bir davranıştır. Emzirmek nedeniyle kaybettiğiniz sıvıyı bol sıvı tüketerek yerine koyabilirsiniz. Bu dönemde sağlıklı ve dengeli beslenme sizin faydanıza olacaktır.
Lohusalık,Lohusalık Nedir,Lohusalık Dönemi Nedir,Lohusalık Ne Kadar sürer, Lohusalık Depresyonu, Lohusalık Sendromu, Lohusalıkta Beslenme,Lohusalık Neden 40 Gün
Tepkiler:

0 yorum: