Paylaşmak Güzeldir

10 Ağustos 2012 Cuma

BILDIRCIN YUMURTASININ FAYDALARI VE ZARARLARI

Bıldırcın Yumurtasının Zararları
Bıldırcın Yumurtasının Faydaları ve Zararları
Bıldırcın Yumurtasının Faydaları ve Zararları
Bıldırcın Yumurtası,Bıldırcın Yumurtasının Faydaları, Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir,Bıldırcın Yumurtası Protein,Bıldırcın Yumurtasının Zararları, Bıldırcın Yumurtasının Kalorisi
Tavuk yumurtasının vücudumuz açısından  çok faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle yumurtasının sarısında bulunan protein anne sütündeki proteine eş değerdeki tek besin.
Ama diğer bir taraftan bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına oranla kat kat daha fazla besin değerine sahip. Hayvansal kaynaklı proteinlerin başında kanatlı kümes hayvanlarının yumurtalarının geldiğini ifade eden uzmanlar hayvansal proteinlerin saladığı yüksek enerjinin yanısıra çocuklardaki bedensel gelişimin daha sağlıklı olarak gerçekleşmesine yardımcı olur.
Bıldırcın Yumurtası,Bıldırcın Yumurtasının Faydaları,Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir,Bıldırcın Yumurtası Protein,Bıldırcın Yumurtasının Zararları,Bıldırcın Yumurtasının Kalorisi
Yalnız severek tükettiğimiz bu yumurtalar da ait olduğu hayvanın genetik yapıları nedeniyle çeşitlilik gösteriyor. Bıldırcın yumurtasının içeriğindeki besleyici maddelerin yoğunluğu nedeniyle yaygın olarak tüketilen tavuk yumurtasından farklı olduğunu belirten uzmanlara göre ;
* “Diğer yumurtalardan daha fazla, proteinlerin yapı taşı olan aminoasit içeren bıldırcın yumurtası, özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
* Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ise enerjisini daha çok fiziksel büyümeye harcayan çocuklarda, hastalığa neden olan mikropların etkisini azaltmaktadır.
* Grip, bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocukların, bıldırcın yumurtası yedikten sonra hastalıklardan çok daha kısa sürede kurtulduğu gözlenmektedir. Bıldırcın yumurtasının bu hastalıklara iyi gelmesiyle ilgili, bilimsel kitaplara girmiş deneysel bir veri olmamasına karşın, bize, (çocuğuma bıldırcın yumurtası yedirebilir miyim?) diye soran kişilere, bıldırcın yumurtasını tavsiye ediyoruz. Sonuçta, bıldırcın yumurtası, çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olan bir protein deposudur.”
* Bıldırcın yumurtası 5 kat fazla fosfor, 8 kat fazla demir, 6 kat fazla B1, 15 kat fazla B2 vitamini, 9 katfazla protein ihtiva ediyor.
* Güç ve zindelik vermesi, solunum, alerjik astım sorunları için tabiibir antibiyotik olması, lezzeti, salataların, mezelerin süsü, çocuklar için eğlenceli bir vitamin hapı olması ürünün en bilinen özellikleridir. Tavuk yumurtası ile yapılan her şey ve pişirme biçimi bıldırcın yumurtası ile aynen yapılabilir" dedi.
Bıldırcın Yumurtası Protein bakımından olduça Zengindir
Ülkemizde hayvansal protein tüketiminin gelişmiş ülkelere göre düşük seviyede kaldığını söyleyen uzmanlar, bu açığın kapatılmasında, son yıllarda eskiye oranla daha rahat bulunabilen bıldırcın yumurtasının etkili olabileceğini söyledi.
Bılbıldırcın yumurtası çocuklar tarafından en doğru tüketilme biçimi, rafadan yenmesidir. “Çünkü yumurtanın rafadan olması, vücudun proteinleri en kolay ve etkili şekilde almasını sağlar. Bıldırcın yumurtasının sarısı pişirilmeden de çocuklara içirilebilir. Ancak, özel bir protein içeren yumurta akı, vücuttaki B vitaminlerini etkisizleştirme olasılığına karşı, çiğ olarak verilmemelidir.
Bıldırcın Yumurtasının Kalorisi
1 adet bıldırcın yumurtası 14 kaloridir.
Bıldırcın Yumurtasının Zararları
Bıldırcın yumurtasının çiğ olarak tüketilmesi, salmonella virüsü açısından tehlikelidir. O sebeple kesinlikle çiğ tüketilmemelidir.
Bıldırcın Yumurtası,Bıldırcın Yumurtasının Faydaları,Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir,Bıldırcın Yumurtası Protein,Bıldırcın Yumurtasının Zararları,Bıldırcın Yumurtasının Kalorisi
Tepkiler:

0 yorum: