Paylaşmak Güzeldir

18 Temmuz 2012 Çarşamba

AKNE VE SİVİLCE ARASINDAKİ FARK

Akne Ne Demek
Akne ve Sivilce Arasındaki Fark
Akne ve Sivilce Arasındaki Fark
Sivilce Nasıl Oluşur, Sivilce Neden Çıkar, Sivilce Neden Olulur, Sivilce Neden Olur, Akne Ne Demek, Akne Nedir,Akne ve Sivilce Arasındaki Fark,Sivilce Nedenleri, Sivilce Nedir
Akne ile sivilce
, genellikle karıştırılır. Pek çok kişinin ortak cilt problemi olan akne ve sivilce arasındaki fark nedir ?Bu cilt problemini çözmek için öncelikli olarak akne ve sivilce nedir onu bilmek gerekir.

Sivilce Nedir ? Sivilce, kıl dibi iltihaplanması anlamına geliyor.
Akne Nedir ? Ergenlik döneminde ortaya çıkan yapı olarak adlandırılıyor. Akne, genellikle hormonlarla ilişkili olarak ortaya çıkıyor.
Akne Nasıl oluşuyor?
Aknenin oluşmasında ilk neden olarak vücuttaki yağ oranının artmasını gösteriyor ve şöyle diyor: "Hormonlarla beraber, sebum denilen yağ üretimi artıyor. Yağ arttığı zaman, çıkarken, gözenekleri açıyor. Gözeneğin içinden çıkmaya çalışan yağ, burada tıkanıp kalıyor. Bu tıkanmayla birlikte siyah ya da beyaz noktalar oluşuyor. Tıkaç olarak adlandırılan bu noktalar, bakterilerin yerleşmesi için harika bir ortam. Dolayısıyla akne bakterisi bu bölgeye geldiği zaman 'akne' adı verilen oluşum meydana geliyor. Üç aşamadan oluşan akne, kızarıyor, kabarıyor, içi sertleşiyor ve iltihaplanıyor."
En çok kimler sivilce sorunu yaşıyor?
Akne oluşumunun nedenlerinden biri, hormonlar. Ama akne, herkeste olmuyor. Burada da devreye genetik yapımız giriyor. Genetik yapımızın akneye yatkın olup olmaması çok önemli. Yiyecekler de genlerimizle ilişkili olarak akne üzerinde etki gösteriyorlar, örneğin, yağlı yiyecekler yenildiğinde, midedeki asit savaşına yardım için karaciğer vücuda salgı gönderiyor. İşte, tam bu sırada, akneye yatkınlık derecesi devreye giriyor. Eğer genetik yapımız akneye uygun ise, bu sorunla karşılaşmak kaçınılmaz oluyor. Yani arkadaşının yüzünün bebek gibi olmasının perde arkasında genetik etkenler var!
Abur cuburlar sivilce yapar mı?
Yiyeceklerin akne üzerinde kanıtlanan kesin bir etkisi yok. Ancak, Betül Şengör'e göre, kola, çikolata, çekirdek, cips ve bunun gibi yağlı ve baharatlı yiyecekler, mide asidini artırma özelliği taşıyor. Bu durumda da akne oluşumu tetiklenebiliyor. Eğer sağlıklı gıdalar tüketirsek, vücudumuz bu yiyecekleri emilime etmek için yorulmuyor. Yani kendi sağlığımız için de bu tür yiyecekleri çok fazla tüketmememiz gerekiyor.
Sivilce kuru cilt mi sever, yağlı cilt mi?
Karma ve yağlı ciltler, akneye daha yatkın. Baharatlı yiyecekleri çok tüketenler de risk altında.
Sivilce Nasıl Oluşur, Sivilce Neden Çıkar, Sivilce Neden Olulur, Sivilce Neden Olur, Akne Ne Demek, Akne Nedir,Akne ve Sivilce Arasındaki Fark,Sivilce Nedenleri, Sivilce Nedir
Tepkiler:

0 yorum: