Paylaşmak Güzeldir

19 Kasım 2011 Cumartesi

PEKMEZİN FAYDALARI


Pekmezin Faydaları
Pekmezin Yararları,Pekmezin Kalorisi,İyi Pekmez Nasıl Anlaşılır,Pekmez Toprağı,Pekmez Toprağı Nedir,Pekmez Faydaları,Pekmez Nasıl Yapılır,Pekmezin Kana Karışması,Pekmezin Faydaları
Pekmez, pek çok meyveden yapılabilir. Üzüm,dut,keçiboynuzu v.s...Gerek üzümden yapılmış olsun gerek keçiboynuzundan yapılmış olsun, son derece yararlı bir besindir. Hamileler ve çocuklar için bulunmaz besin kaynağı olan pekmezin "thiamin", "riboflavin" ve "demir" açısından baldan daha zengin olduğunu araştırmalar ortaya koyuyor.
Pekmezin Kalorisi
1 kg üzüm veya 200 gram pekmezin, kalori açısından 1150 gram süte, 300 gram ekmeğe veya 350 gram ete eşdeğer olduğu belirtiliyor.
Pekmezin Kana Karışması
Özellikle üzüm pekmezinin içinde doğal olarak bulunan glikoz ve früktoz, vücudumuzda hemen emilerek kana karışır ve metabolizmada enerjiye dönüşür.Bu doğrultuda şunu söylemeliz ki; sabahları içeceğimiz iki yemek kaşığı pekmez, herkes için çok değerli ve çok önemli olan 2 mg. demir, 80 mg. kalsiyum ve 58 kcsal enerji ihtiyacımızı karşılayacaktır.
Pekmez Nasıl Yapılır ?,Pekmez Toprağı,Pekmez Toprağı Nedir ?
* Pekmezin ekşiliği alsın diye yapım esnasında içine "marın" denen ak toprak, bire onbeş oranında katılır.
* Tadını buruklaştıracağı ya da rengini karartacağı düşüncesiyle pekmez metal kaplara konmaz, galvenizli, tahta ya da toprak kaplarda saklanır.
İyi Pekmez Nasıl Anlaşılır ?
* Kaliteli olup olmadığı iki şekilde test edilir: İlkinde bir el tırnağı üzerine bir damla pekmez damlatılır, el ters çevrilir, şayet damla akmazsa pekmez olmuş demektir.
* İkinci yöntemde ise bir damla pekmez toprağa damlatılır, damla dağılmayıp olduğu gibi kalıyorsa yine pekmez olmuş demektir.
Üzüm Pekmezinin Faydaları : Vücuttaki kanı arttırır Enerji verir İştah açar Hamilelikta ve bebek gelişiminde çok faydalıdır Mideyi, bağırsakları, böbrekleri kuvvetlendirir Damar sertliğine iyi gelir Kan dolaşımını rahatlatır
D
ut Pekmezinin Faydaları : Kan eksikliği bulunan hastalarda çok büyük faydalar sağlar. Mide hastalıklarında özellikle, ülser hastalığına iyi gelir. Astım ve bronşit hastalıklarında faydalıdır. Soğuğa karşı vücut direncini arttırıcı özelliğe sahiptir. Sporcular için bir enerji deposudur. Bebeklerin büyümesinde ve gelişmesine yardımcı olur. Çocukların zeka gelişimine yardımcı olur. Gargara halinde ağız ve boğaz hastalıklarında etkilidir. Çocuklarda sıklıkla rastlanan pamukçukta da yaygın olarak kullanılır
Keçi Boynuzu (Harnup) Pekmezinin Faydaları: Kolestrolü düşürür ve tansiyonu dengeler Kalbi takviye eder Cinsel gücü ve sperm sayısını artırıcı özelliği kesinlik kazanmıştır. Vücudu güçlendirip dinamize eder Kansızlığa birebirdir Dişleri besler Kemikleri güçlendirir Bağırsakları çalıştırır Çocuklar ve hamile bayanlar için faydalıdır Potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, bakır, çinko içerir akciğer rahatsızlıkları nda da kullanılır.
Andız Pekmezinin Faydaları: Andız pekmezi ise bronşit, öksürük, sarılık, kaşıntı, egzama, mide bulantısı, akciğer, karaciğere faydalı bir pekmezdir.Bütü n pekmez cinslerinde olduğu gibi kan yapıcıdır ve enerji verir.
Pekmezin Faydaları,Pekmezin Yararları,Pekmezin Kalorisi,İyi Pekmez Nasıl Anlaşılır,Pekmez Toprağı,Pekmez Toprağı Nedir,Pekmez Faydaları,Pekmez Nasıl Yapılır,Pekmezin Kana Karışması,Üzüm Pekmezinin Faydaları,Andız Pekmezinin Faydaları,Keçi Boynuzu (Harnup) Pekmezinin Faydaları,Dut Pekmezinin Faydaları
Tepkiler:

0 yorum: