Paylaşmak Güzeldir

23 Eylül 2011 Cuma

ÇAYIN FAYALARI ÇAYIN ZARARLARI


Çayın Faydaları Çayın Zararları
Çayın Faydaları Nelerdir,Çayın Faydaları,Çayın Yararları,Çayın Etken Maddesi,Siyah Çayın Faydaları,Siyah Çayın Zararları,Çayın Zararları,Çayın Zararları Nelerdir,Çayın Yan Etkileri, Çayın etkin maddesi,Çayın Etkili Maddesi
Hepimizi severek tükettiği çay/siyah çay çok faydalı bir içecek. Ama gereğinden fazla tüketilmesi durumunda yarar yerine zarar getirecek bir içecek.
Çayın etkin maddesi,Çayın Etkili Maddesi
Çayın Etkin Maddesi polifenol denilen anti-kanser maddedir. Bağırsak ve mide kanserinde çayın olumlu etkileri görülebilir.ama Bu konuda kesin bir bilgi yoktur.
Çayın Faydaları Nelerdir,Çayın Faydaları,Çayın Yararları
* Çayın, kalp krizi riskini azaltırken kilo vermeyi hızlandırdığı bildirildi."Kuzey Amerika Çay Ticareti Sağlık Araştırmaları Birliği" ile Hollandalı araştırmacıların, Hollanda’da yaklaşık 40 bin kişi üzerinde 13 yıldır devam eden çalışmaları sonucunda, günde altı bardaktan fazla içilençayın, kalp krizi riskini yüzde 20’ye kadar düşürdüğü belirtildi.İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin bu konudaki haberinde, günde altı bardaktan fazla çay içen kişilerde kalp krizi riskinin aza indiğine dikkat çekti. Haberde, ayrıca, çayın kalp krizini önleyici etkilerine dikkat çekilirken, hızlı kilo vermede de işe yaradığına da vurgu yapıldı.
Günde 4 bardak çay içmek damar sertliğini önlüyor.
Her gün düzenli içilen çayın, özellikle kadınlarda arteroskleroza ( Damar sertliği ) karşı koruyucu olduğu bildirildi. Hollanda'da Wageningen Üniversitesi araştırmacılarından Dr. Johanna Geleinjse başkanlığındaki ekibin yaptığı araştırma, günde 1-2 bardak çay içenlerde damar sertliği riskinin % 46 azaldığını gösterdi.
* Günde 4 barda çay içenlerin damar sertliğine yakalanma riski ise % 69 azalıyor. Yaklaşık 3500 kişi arasında yapılan araştırma çayın koruyucu etkisinin kadınlarda erkeklerden daha fazla olduğunu da ortaya çıkardı, ancak bunun nedeni anlaşılamadı. Çayda bol miktarda bulunan ve '' flavanoidler '' adı verile organik maddelerin damar sertliğine karşı önleyici etkisi olduğu düşünülüyor. Dr. Geleinjse araştırmalarının bu yönde yoğunlaştığını, adı geçen maddenin etkisini incelediğini söyledi. Tıp dilinde arterosklerroz olarak adlandırılan hastalıkta, atardamar duvarları esnekliğini yitirip sertleşiyor ve kan dolaşımında ortaya çıkan bozukluk, kalp krizi ve beyin kanamasına yol açıyor.
* Aşırı miktarda olmamak şartıyla içilecek olursa bedeni ve zihni yorgunluğu giderir.
* Sinirleri uyarır.
* Mide tembelliğini giderir.
* İdrar söktürür.
* İshal ve dizanteriyi keser.
* Damar kireçlenmesini önler.
* Damar sertliği, kalp yetersizliği, kan kanseri, guatr, nefrit, kolera ve bağırsak hastalıklarında koruyucu ve tedavi edicidir.
Çayın Zararları,Çayın Zararları Nelerdir,Siyah Çayın Zararları,Çayın Yan Etkileri
Çay belirtilen miktardan fazla içilirse, çarpıntı , göğüs anjini, sinir bozukluğu, baş ağrısı , sıkıntı , mide bulantısı , el titremesi ve uykusuzluğa sebep olur. Kilo Problemi olanlar, kalp, sinir, mide ve karaciğer hastaları , romatizma ve gut hastaları, böbreklerinde kum veya taş olanlar, yüksek tansiyon hastaları, üremi veya albüminüri olanlar, mümkün olduğu kadar az çay içmelidirler.
Eğer çay yemekten hemen sonra içilirse, demir emilimini azaltacağından kansızlığa sebep olur.
Çayın Faydaları Nelerdir,Çayın Faydaları,Çayın Yararları,Çayın Etken Maddesi,Siyah Çayın Faydaları,Siyah Çayın Zararları,Çayın Zararları,Çayın Zararları Nelerdir,Çayın Yan Etkileri, Çayın etkin maddesi,Çayın Etkili Maddesi
Tepkiler:

0 yorum: