Paylaşmak Güzeldir

9 Ocak 2011 Pazar

MUHTEŞEM YÜZYIL BİTECEKMİ?


Muhteşem Yüzyıl Bitecekmi ?
Muhteşem Yüzyıl dizisi, fragmanları yayınlanmaya başladığı 11 Aralık Tarihinden itibaren, seyirciden aldığı şikayet ile rekor kırdı. 11 aralık 6 Ocak tarihleri arasında, neredeyse, 75.00 kişiden şikayet aldı. Bu şikayetler sonrasında Muhteşem Yüzyıl Bitecek mi ? sorusu da gündeme geldi.
Muhteşem Yüzyıl Şikayet Konusu Oldu
Muhteşem Süleyman-Muhteşem yüzyıl dizisi, izleyenlerin şikayet konusu oldu. ama, RTÜK tarafından yapılan açıklamaya göre, Bu şikayetlerin büyük kısmı, dizi ekranlarda yayınlanmaya başlamadan, yani dizinin fragman görüntülerinin yayınlandığı dönemde yapıldı. Muhteşem Yüzyıl şikayet ile ilgili RTÜK açıklaması şöyle ..
Muhteşem Yüzyıl Şikayet konusunda Rekor kırdı
Show TV'nin yeni dizisi olan Muhteşem Yüzyıl henüz yayına girmeden şikayet edilmeye başlanmıştı, 5 Ocak'da yayınlanan 1. bölümün ardından şikayetler iyice arttı öyle ki bunun üzerine Show TV yönetimi bir açıklama yayınladı. Açıklama izleyicileri ne kadar tatmin eder bilinmez ama dizi ile ilgili şikayetler tartışmalar bitmeyecek gibi..
Dizi Kostümleri ve görsel efektleri ile En Pahalı dizi olan Muhteşem Yüzyıl Dizisi yayına girmeden önce ve sonrasında kamuoyunda oluşan tepkinin oldukça "büyük" olduğunu dile getiren Dursun, dizinin tanıtım görüntülerinin yayımlanmaya başladığı 11 Aralıktan itibaren kendilerine çağrı merkezinden ya da web sitelerinden izleyici tepkileri geldiğini belirtti.
Üst kurula 2009 ve 2010 yılında gelen toplam seyirci şikayetlerinin ortalamasının 65-70 bin olduğunu kaydeden Dursun, "Sadece bu program için gelen ve kısa bir süreyi kapsayan şikayetler 74 bin. Bir yıl içerisinde yapılmış olan ortalama şikayeti de aşan bir oranda bu programa yönelik şikayet var. Bunu önemsemek gerekir bu basit bir şey değildir" dedi.
Genel olarak şikayetlere bakıldığında bu tarihten itibaren giderek artan bir tepki yoğunluğu olduğuna değinen Dursun, "Şimdiye kadar çok az karşılaştığımız bir durum. 6 Ocak akşamına kadar gelen toplam şikayetin yüzde 93’ü diziyle ilgili. Burada normal tepkinin ötesinde olağanüstü bir tepki var" diye konuştu.
Eğer Dizide RTÜK kurallarını İhlal Eden Bir Durum Olursa, Muhteşem Yüzyıl Bitecek
Dizinin ilk bölümünün 5 Ocakta yayımlandığını kaydeden Dursun, yayımlanan bir programın RTÜK uzmanlarınca, Üst Kurul kanunun 4. maddesindeki yayın ilkelerine uygun olup olmadığı yönünden denetlendiğini hatırlatarak, "Uzmanlarımız çalışıyorlar. Yayın ihlali olduğu yönünde rapor gelirse, konuyu öncelikli olarak kurul gündemine alırım. Üst Kurul değerlendirir eğer hatalı görürse kendi sistematiği içerisinde müeyyide uygulanır" şeklinde konuştu.
Muhteşem yüzyıl Bitecekmi, Muhteşem Yüzyıl Dizisi Bitecekmi,Muhteşem Yüzyıl Yayından kaldırılacakmı, Muhteşem Yüzyıl Şikayet

Tepkiler:

1 yorum:

Adsız dedi ki...

muhteşem yüzyılı beğenerek seyrediyorum kanuni nin ve hürremin hayatını bilmeme rağmen her bölümünü merakla bekliyorum eleştirilere gelince kanuni bir peygamber değildi harem osmanlıda zaten vardı belki biraz abartı var ama bu bir belgesel değil elbetteki biraz mizac olacak 4.sınıfa giden kızım bu dizi sayesinde osmanlıya merak saldı dizi yönetimine ve oyuncu kadrosuna binlerce teşekürler lütfen devam