Paylaşmak Güzeldir

31 Ocak 2011 Pazartesi

BAZLAMA TARİFİ


Bazlama Tarifi
Bazlama Nasıl Yapılır,Bazlama Yapımı,Bazlama Hamuru,Bazalama Hamuru Tarifi,Bazlama Yapımı Ekmek Çeşitleri,Bazlama Yapılışı
Bazlama Çok güzel ve lezzetli bir ekmek. Pek Çok insanında, benimle aynı fikirde olduğunu düşünüyorum. bu sebeple, bazlama nasıl yapılır diye soran hanımlara yardımcı olmak istedim. İşte sizlere Bazlama Tarifi
Bazlama Hamuru-Bazlama Hamuru Tarifi İçin Gerekli Malzemeler
*4 bardak un,
*1.5 bardak ılık su,
*1.5 çay kaşığı kuru maya veya 1/4 paket yaş maya,
*1 çay kaşığı şeker,
*1 çay kaşığı tuz,
Bazlama Hamuru Yapılışı : Mayayı, tuzu ve şekeri ılık suda eritin. Karışıma unu ekleyip yumuşak bir kıvamda (kulak memesi denilen kıvam) yoğurun.
*Hamurun üstünü ıslak nemli bir bez ile örtün. Yaklaşık 2-2.5 saat, hamur iki katına çıkıncaya kadar oda sıcaklığında dinlendirin.Hamur istenilen ölçüde mayalandığında, bazlama yapımına başlayabilirsiniz.
Bazlama Yapımı-Bazlama Yapılışı
Hamuru 5 parçaya ayırıp yuvarlak beze yapın.. Bezeleri ıslak nemli bir bezin üstüne koyup üstlerini yine ıslak nemli bir bez ile örtün. Hamuru, ıslak nemli bezin üzerinde dinlendirmek, hamurun daha fazla kaparmasını ve içini çekmesini sağlıyor. Bezeleri 10 dakika dinlendirdikten sonra yaklaşık yarım santim incelikte yuvarlak açın. Bu işlem için ellerinizi kullanmak daha pratik olacaktır. Tekrar ıslak nemli bezin arasına koyup 10 dakika daha dinlendirin.
Hamur hazır olduğunda teflon tavayı orta büyüklükteki ocağınızda, kısık ateşte ısıtın ve hamuru tavaya koyun. Bir dakika kadar bekletip ardından ıspatula ile sürekli çevirerek ya da sağa sola oynaratak pişirin. Bu işlem, bazlamanın daha güzel pişmesini ve bazlama ekmeğinini tavaya yapışmamasını sağlar.
Püf Noktası-Pratik Bilgi
1- Hamurunuz çok cıvık olduysa direk un ekmek yerine elinizi una batırın ve elinize yapışan unları hamurunuza yedirin, ya da çok katı olduysa elinizi ıslatın ve elinizin ıslaklığını hamura yedirin. Direk un eklemek ya da su eklemek, hamurun birden sertleşmesine ya da cıvıklaşmasına neden olabilir.
2- İşiniz acele ise ve 2-2.5 saat bekleyecek vaktiniz yoksa, fırınınızı 100-120 dereceye kadar ısıtıp, hamuru derin bir kap içeriside ve üzerine nemli bir bez ile örterek (bez hamura değmemeli) ısıtılmış fırında, 30-40 dakika beklettiğiniz zaman da, hamur istenilen kıvamda mayalanır.
Bazlama Nasıl Yapılır,Bazlama Yapımı,Bazlama Hamuru,Bazalama Hamuru Tarifi,Bazlama Yapımı Ekmek Çeşitleri,Bazlama Yapılışı
Tepkiler:

0 yorum: