Paylaşmak Güzeldir

22 Kasım 2010 Pazartesi

SİNÜZİTTEN NASIL KURTULUNUR


Sinüzzitten Nasıl Kurtulunur ?
Sinüzit, pek çok insanın muzdarip olduğu bir dert. Burun tıkanıklığı nefes alamama, baş ağrısı, geniz akıntısı ve bulantı gibi bazı belirtiler ile kendini belli eden sinüzitin başlıca nedenleri;
Sinüzitin Nedenleri :
Sinüzit burundaki dokuların şişmesi ve iltihap toplaması sonucu ortaya çıkar. Hava sıcaklığındaki değişiklikler, alerji, sigara içmek ve grip gibi birçok etmen sinüzite neden olur.
Sinüzit Tedavisi :
Sinüzit tedavisi evde başlar. bunun için yapılması gereken bazı uygulamalar vardır.
Nemli hava terapisi :Yatak odanızda ya da zaman geçirdiğiniz yerlerde hava nemlendirici bulundurun. Kuru hava sinüslerinizi rahatsız edebilir ancak nemli hava rahat nefes alıp vermeniz için çok önemlidir. Bir günde 3-4 kez buharı içinize çekmek de oldukça faydalıdır. Banyoda oturun, kapıyı kapayın ve sıcak suyu açın. Genizlerinizin açıldığını göreceksiniz.
Sigarasız bir ortam :temizlik ürünleri, boyalar, saç spreyleri, parfümler ve elbette sigara dumanı. Sinüziti tetikleyen bu etmenlerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışın. Ailenizi ve arkadaşlarınızı sizin bulunduğunuz ortamda sigara içirtmeyin. Kokusuz temizlik ürünlerini tercih edin ve hafif parfümler kullanın.
Suyun Önemi : Sinüzit probleminiz varsa suya sarılın. Ne kadar fazla sıvı tüketirseniz mukus salgısı o kadar seyrelecek ve nefes almanızı kolaylaştıracaktır. Kafein içeren içecekler veya alkol dehidrasyona neden olabilir. Alkol sinüslerin genişlemesini tetikler. Günlük 7–8 bardak sıvı tüketmek daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.
Sinüzzitten Nasıl Kurtulunur,Sinüzitin Nedenleri,Sinüzit Tedavisi

Tepkiler:

0 yorum: