Paylaşmak Güzeldir

29 Eylül 2010 Çarşamba

SPERM (BALAYI) ALERJİSİ


Sperm alerjisi veya, balayı alerjisi diye bişey duydunuz mu? Çok sık uyulan bir alerji tütü olmasada, bazı kadınlarda, hatta bazı erkeklerde de görülmekte olan bu alerji,Spermin oluşturduğu bağışıklık sistemine özgü problemlerin küçük bir bölümü sperm alerjisi olarak anılır.
Balayı alerjisinin kadınlarda çok sık rastlanmasa da karşılaşılan bir rahatsızlık olduğu belirtiliyor. Gerek sperm hücresi, gerekse menide protein yapısında çeşitli maddeler (antijenler) bulunuyor. Daha çok kadınlarda, özelliklede ilk defa, cinsel ilişkide, bulunmuş olan kadınlarad görüldüğü için, balayı alerjisi, olarak anılır. Menide bulunan ve spermi kaplayan antijenler daha çok kadında immünolojik yanıt oluşturur. İçerdiği protein yapısındaki maddeler nedeniyle gerek sperm hücresi, gerekse içinde bulunduğu meni (seminal plazma) kadında alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
Balayı alerjisi, cinsel organlarda kaşıntı, kabarma, yanma ve şişme gibi şikayetlerle belirti veriyor. Aşırı görülen kişilerde ise bu durum vücudun diğer bölümlerinde kurdeşen, kabarma ve nefes almada zorlanma şeklinde olabildiği ifade ediliyor.
Bazı durumlarda kadınlar yalnızca sperme alerji duyarken, bazı kişilerde spermin içerisindeki erkeğin yediklerinden veya kullandığı bir ilaçtan dolayı, doğum kontrol hapları ya da prezervatifdeki bazı maddelerden dolayı da oluşabiliyor.
Balayı alerjisine ülkemizde sık rastlanmadığı bildiriliyor. Bu semptomlar araştırmalara göre kadınların ancak yüzde beşinde görülüyor.
Tedavisi mümkün : Kadının meniye karşı hassasiyetini azaltmak için, vajinaya belli aralıklarla sulandırılmış meni uygulayarak yavaş yavaş konsantrasyonu arttırıyor ya da belirli zaman aralıklarında meni içeren aşılar yapılıyor. Bazı kişiler ise tedaviye gerek kalmadan bu alerjiyi kolaylıkla atlatabiliyorlar. Prezervatif kullanmakta, geçici bir çözüm olabiliyor. Tabii latex alerjinizi yok ise... Bu tür belirtileriniz var ise, mutlaka, hekiminize başvurun.
Tepkiler:

0 yorum: