Paylaşmak Güzeldir

27 Temmuz 2010 Salı

MEYVELERİN FAYDALARI VE ZARARLARI


Yaz geldi... Malum, renk renk, çeşit çeşit meyvelerde, bizlerin damak tadına sunuldu. Meyve yemenin, kilo aldırmadığı konusunda, yanlış bir inanış, kendini gösteriyor ve bol miktarda, meyve tüketilmesi gerektiğine inanılıyor. Ama, bazı meyverler, glisemik indeks değerinin yüksek olması nedeni ile, kilo aldırıyor. Bu sebeple, meyveleri, gerektiği kadar tüketmekte fayda var. Herşeyin fazlasının zararlı olduğu gibi, meyvenin de fazlası yarar yerine zarar getiriyor.
Günde 2-3 porsiyon taze meyve yemenin önemini her yerde belirtirler. Meyve yerken iyi yıkayıp, kabuklarıyla beraber tüketmeniz gerekir.
Bir meyve ortalama 100-150 gram civarındadır. Günde ortalama 500 gram meyve tüketebilirsiniz. Bu miktarı gün içine bölerek tüketin. Her besini mevsiminde ve taze olarak tüketmek faydalıdır. Yaz meyvelerinin çeşitliliği ve çokluğu, size sıkılmadan meyve yeme imkanı sunar.
Bazı meyvelerin glisemik indeksi yüksektir. Daha kolay kilo almanızı sağlar. Daha çabuk acıkmanıza ve daha çok yemenize sebep olur. Kilo vermek istiyorsanız, kırmızı meyveleri fazla tüketmeyin.
Ülkemiz meyve ve sebze açısından son derece zengindir. Hele yaz aylarında, canınızın istediği çeşitlilikte salatalar hazırlayabilirsiniz. Salatalık, roka, domates, maydanoz gibi sebzelerden hazırlayacağınız salata sağlığınızı korumanıza da yardımcı olacaktır. Böylece hem vitamin eksikliğinizi giderirsiniz, hem posa açısından zengin beslenmiş olursunuz.
Ülkemizde sıklıkla karşılaşılan posa sorunun altında yatan en önemli etken, posadan zengin beslenmemektir. Topraklarımızda bolca salata yetişmesine rağmen, pek rağbet görmemektedir. Oysa, sağlıklı her sofranın baş yemeği salata olmalıdır.
Vücudunuza her gün, yaklaşık 2-3 saat aralıkla kaliteli, sindirimi uzun süren kana geçiş hızı yüksek olmayan besinleri uygun miktarda vermemiz gerekir. Bunun en iyi yolu da, tüm besinleri içeren, karışık ve renkli öğünler tüketmektir.
Kilo almanıza kolaylaştıracak meyveler: Muz, dut, üzüm, taze incir, karpuz, kavun, hurma
Tepkiler:

0 yorum: