Paylaşmak Güzeldir

20 Mayıs 2010 Perşembe

YOĞURDUN FAYDALARI


Bir çeşit mayalama yöntemi ile elde edilmekte olan yoğurt, her derde deva ve oldukça faydalı bir besin. İçermiş olduğu prebiyotik asitler sayesinde, vücudun ihtiyacı olan faydalı bakterilerin karşılanmasında oldukça etkili ve doğal bir besin olarak, önemli bir rol oynuyor.
Bağışıklık sistemini uyarıyor. 40 yaş üstünün çok tüketmesi öneriliyor. Özellikle rejim yapanlarda önemli etkileri var. Yağ yakmayı tetiklediği için normalden daha hızlı kilo verilmesini sağlar.
YOĞURDUN FAYDALARI
*Zararlı bakterilerin üremesini durdurarak bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlar.
*Sindirim sistemi çalıştırır mide rahatsızlıklarını önler.
*Şeker hastaları için yararlı bir besindir, kan şekerini düzenleyici etkisi bulunmaktadır.
*Bağırsak düzensizliklerinin giderilmesine, özellikle çocuk ve yetişkinlerde karşılaşılan ishallerin tedavisine yardımcı olur.
*Kanser riskini azaltır, özellikle kolon kanserine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Vücuttaki kolesterol miktarının azalmasına yardımcı olur, LDL kolesterolü azaltır.
*Kandaki asit baz dengesini sağlıklı hale getirir.
*Rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle iyi ve rahat bir uyku için idealdir.
*Antibiyotik kullananlar, ilacın etkisiyle zarar görebilecek yararlı bakterilerin korunması amacıyla yoğurt yemelidirler.
YOĞURDUN ZARARLARI;
Yoğurdun bilinen bir zararı yoktur. Fakat, araç kullanacaksanız veya yoğun bir çalışma temponuz var ise, yoğurdun uyutucu özelliğinden dolayı, çok fazla yoğrut yenmemesi öneriliyor.
Tepkiler:

1 yorum:

kulak çınlaması dedi ki...

Hiç tartışmaya gerek yok, her gün bir kase yoğur yiyerek yüz yaşını çok sağlıklı bir şekilde görmek mümkün.