Paylaşmak Güzeldir

17 Şubat 2010 Çarşamba

BEBEK GİBİ BİR CİLDE SAHİP OLMAK İÇİN

Herkesin cildi için dileği, bebek teni gibi bir tene/cilde sahip olmaktır. ama, bunun iin de, biraz çaba sarfetmeiniz gerekmekte. Evde kendi kendinize uygulayacağınız bazı cilt bakım kürleri ile, bebek cildi gibi bir cilde sahip olamız hiç de zor değil.

Peeling : 1 yemek kaşığı toz şeker ile 1 çay kaşığı suyu bir cam bir kasede karıştırın. Bu karışımı yıkanıp, kurulanmış yüzünüze sürün. Yuvarlak hareketlerle masaj yaparak cildinize yedirin. 5 dakika kadar bekleyip yüzünüzü ılık suyla yıkayıp kurulayın. Bakım kürünü dudaklarınıza ve göz çevrenize sürmemeye özen gösterin.Tozşeker kürünü 2 hafta 1 kez uygulayabilirsiniz.
Yüz için nemlendirici maske:
Malzemeler: Yumurta sarısı + süt
Hazırlanışı: Bir kapta yumurta sarısı ve bir kaşık sütü iyice karıştırın. Yaptığınız bu karışımı yüzünüze iyice yayın, üzerini ince bir bezle örterek 15 dakika bekleyin. Daha sonra kağıt mendille silerek iyice temizleyin. Bunun ardından sırasıyla, ılık ve soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.
Faydası : Kuru ve nemsiz bir cildiniz varsa bu maske sizin için birebir. İçinde bulunan yumurta sarısı cildinizi beslerken, süt nemlendirecek, yumuşaklık verecek ve sıkılaştıracak. Bu maskeyi haftada bir defa yapmak yeterli.
Siyah nokta sorunu :
Malzemeler: Limon suyu + yoğurt
Hazırlanışı: Bir kase yoğurda bir limonun suyunu katın. Bu yaptığınız karışımı, gözlerinize gelmemesine özen göstererek yüzünüze iyice yayın ve on beş dak. bekleyin. Yüzünüzde kuruyan maskeyi ılık su ile yıkayarak çıkarın.
Faydası : Limon suyu cildi dezenfekte eder, sivilceleri kurutur ve siyah noktaların kaybolmasına yardımcı olur. Yoğurt ise cildi besler, nemlendirir ve yağ miktarını dengeler. Bu maske haftada 1 defa uygulanabilir
Sivilceler için karnıbahar:
Malzemeler: Karnıbahar ve Zeytinyağı
Hazırlanışı: 8 tane karnıbahar yaprağını 2 kaşık zeytinyağıyla beraber mikserden geçirin. Karışımı, problemli bölgeler üzerinde daha yoğun olacak biçimde yüzünüze yayın, 10 dakika bekleyin ve yüzünü ılık suyla temizleyin
Faydası : Karnıbahar yapraklarının temizleyici işlevi vardır. Haftada 1 veya 2 defa uygulanır.
Kırışıklara karşı maske:
Malzemeler: Kaymak + Elma
Hazırlanışı: Bu maskeyi hazırlamak için soyulmuş bir elma ve 3 kaşık kaymağı mikserle bir kaç dak. karıştırmanız kafi. Karışımı derinize yaydıktan sonra yüzünüzü temiz bir bezle kapatın. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra maskeyi silin ve yüzünüzü ılık su ile iyice temizleyin.
Faydası : Kaymak cildi yumuşatır, nemlendirir ve cilde esneklik kazandırır. Kırışıklara karşı da etkilidir. Elmaysa cildin diri kalması için önemli faktör. Haftada 1 defa uygulanır.
Yağlı ciltler için :
Malzemeler: Bal + süt ve limon suyu
Hazırlanışı: Bir fincan içinde 1 kaşık balı, 1 kaşık limon suyunu ve kıvamın koyuluğunu bozmayacak oranda sütü iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza güzelce yayın ve hafifçe kuruyana dek bekleyin. Maskeyi nemli bir sünger aracılığı ile silip temizleyin.
Faydası : Bal cildi yumuşatır ve limon suyunda bulunan aktif maddelerin daha kolay emilmesini sağlar. Bu maddeler de cildin yağ salgısını dengeler, fazla yağ salgısı neticesinde oluşabilecek sivilceleri önler İhtiyaca göre 10-15 günde bir yenileyebilirsiniz.
Sivilce ve izleri için : Yumurta akı ve 15 damla limon suyu karıştırılır. Yüze uygulanır 10 dakika kuruması beklenir kuruduktan sonra kurumuş yerlere aynı şekilde 2 defa daha uygulanır. 3'üncüsünde 20 dakika beklenir ve yıkanır.

Tepkiler:

0 yorum: