Paylaşmak Güzeldir

31 Ocak 2010 Pazar

EVDE ÇİLEK SİRKESİ YAPIMI

Çilek, başta kanı temizlemek ve tansiyonu düşürücü özelliği olmak nedeniyle, çok faydalı ve gerekli bir besin. Tıpkı çileğin meyvesi gibi, çileğin sirkesi de, tam anlamıyla sağlık iksiri. Eğer, dizlerde çileüğin faydalarından istifade etmek istiyrsanız, çilek sirkesini, kendi evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz.

GEREKLİ MALZEMELER :
* 2 kg çilek,
* 2 yemek kaşığı toz şeker,
* 250 ml su (1 büyük su bardağı),
YAPILIŞI : Çilekleri yıkayıp, saplarını ayıklayın. Biraz ezerek, cam bir kavanoza koyun. Üzerine suyu ve şekeri ilave edin. Kavanozun üzerine, tülbent bağlayyın, kapağını kapatmadan, mayalanmaya bırakın. 10 gün sonra, süzün. Çilek suyunu tekrar kavanoza koyarak, 10 günde bir süzmek kaydıyla, 40 gün bekletin. Asitleşmeye başlayıp, sirke tadına gelince, koyu renkli bir şişeye koyup, ağzını kapatın. Bu sirkeyi, yemeklerde, salatalarda ve çorbalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Son derece kıymetli olan bu tür fermantasyonlara, balsamik adı verilmektedir. sağlık açısından olduğu kadar, güzellik açısından da kıymetli olan çilek sirkemizle yapılabilecek, bir cilt bakımı tarifii de vermek istiyoruz.
Çilek, sirkesini, cilt bakımı maskelerinin içerisine katabilirsiniz. Cildinizde sivilce akne gibi bir sorun var ise, veya erkeler traş olduktan sonra, cildinizde tahriş meydana gelmişse, bir kaç damla çilek sirkesini, pamuğa damlatıp, tahriş olan bölgeye, sivilce ve aknelerin üzerine kompres yapılarak kullanılabilir.
Cildinizi, çilek sirkesi ile silmek, cildinizi nemlendirir. Kırışıklıkları önler.

Tepkiler:

0 yorum: