Paylaşmak Güzeldir

2 Mayıs 2008 Cuma

DR İBRAHİM SARAÇOĞLU EBEGÜMECİNİN FAYDALARI

Bastığın otu ot deyip geçme. Pek çok ot bilmemdiğimiz bir çok derde deva. Ebe gümeci ülkemizde bol miktarda yetişen çok şifalı bir bitki. İbrahim saraoğlu Seda Sayanın programında ebegümecinin faydalarına değindi.
Ülkemizde 8 ebegümeci türü yetişmektedir. Bunlardan en önemlisi, Büyük ebegümeci (M. sylvestris) türüdür. 20-30 cm. arasında boylanabilen bu türün yaprakları yuvarlağımsı biçimli, kenarları dişli, uzun saplı, tüylü, almaşık dizili,
3-7 parçalı ve palmiye gibi damarlıdır. Yaz boyu ve sonbahar başlarında açan pembe renkli, eflatuni çizgili çiçekleri, yaprakların koltuklarından çıkar. Meyveleri 10 parçaya bölünen, olgunlaştığında açılmayan kuru tohumlar halindedir. Bitki, döktüğü tohumlarıyla çoğalır.Ebegümecinin yapraklan büyük oranda yapışkan bitki sıvısı; ayrıca glikoz, pektin, yağ esansları ile az miktarda tanen içerir. Yaprak ve sapları hafif kokulu ve yavan lezzetlidir. Bazı yerlerde sebze olarak yenilir.Tibbi Etkileri ve Kullanımı Tıbbi yararları hatmi ya da gülhatmininkine çok benzeyen ebegümecinin, bu etkileri ve onlardan yararlanma yöntemleri şöylece sıralanabilir:
• Gastrit ve mide ülserlerinde iyileştiricidir.
• Üst solunum yollan nezlesi ile bronşitte göğsü yumuşatıcı; balgam söktürücü ve öksürüğü kesicidir.Bu gibi durumlarda kullanılmak üzere, yaz boyunca ve sonbahar başlarında, bitki çiçekli olduğu sürece, yaprak ve çiçekleri toplanıp gölge ve havadar yerde kurutulur. 2 tatlı kaşığı kurumuş yaprak ve çiçek karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10-15 dakika demlendirilip infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir.
• Ebegümeci ayrıca ciltteki çıban, yara ve küçük yanıklarda iyileştirici etki yapar.Bunun için, bitkinin taze yaprak ve çiçekler ezilerek hazırlanan yara lapası, bir tülbentin içine konularak, şikâyet edilen yere kompre şeklinde uygulanır.
Faydaları :
*Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser.
*Mide ve bağırsakların muntazam çalışmasını sağlar.
*Kabızlığı giderir.
*Mide bulantısı ve kusmaları önler.
*Ateşi düşürüp, vücuda rahatlık verir.
*Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir.
*Nezle, bronşit, nefes darlığı tedavisinde kullanılır.
*Lapası çıbanların olgunlaşmasını sağlar.
*Burun kanamasını durdurur.
*Dişeti hastalıklarını tedavi eder.
*Mide ağrısını keser.
*Burun tıkanıklığını giderir.
UYARI: Hamile kalmak isteyenler yada hamile olanlar kesinlikle ebegümeci yememelidir.
Tepkiler:

11 yorum:

Adsız dedi ki...

selamualeykum bu güzel çalışmalarınızdan dolayı sizi kutluyorum elinize yüreginize saglık diyorum. ebegömeci baş agrısı yaparmı diye soracaktım . benim çok dikkatimi çekti.ne zaman yersem başım agrıyor çokta seviyorum ve çevremde çok ebegömecide var tansyonumu öctürdüm herzamanki gibi. baş agrısı yaparmı aydınlatmanızı rica ediyorum

Adsız dedi ki...

ebegumecı neden hamılelere ve hamıle kalmak ısteynlere yasak

Adsız dedi ki...

ya emziren anneler onlar kullanabilir mi

Adsız dedi ki...

ebe gümeci niye yasak hamilelere çok merak ettim

Adsız dedi ki...

ebemgümeci kadın hastalıklarına ve iltihaplarına çok iyi gelir.salatasını yapıp yemeye tavsiye ederim.böreği de muhteşem olur

elif dedi ki...

ben 5 yıllık evlıyım cocugumuz olmuyo ve bana cevremdekı ınsanlar ebegumecını kaynatıp 1 hafta ıcmemı soyledıler.bırcok kısı boylelıkle hamıle kalmıs duydugum kadarıyla.sizde yasak dıyosunuz ne yapmalıyız.

Adsız dedi ki...

Ebegümeci ayrıca saçlar içinde çok faydalı bir ürün bu yönü kimse tarafından pek bilimiyor bu nedenle şampuan üreticileri bunu keşfedif diğer iki çok faydalı doğal ürünüde karıştırarak saç dökülmesi ve bakımı için oldukça etkili bir ürün çıkardılar yeni trend oldu bu ürün çok yerden duyduğumdan bende aldım etkili oldu heryerde var zaten çok satıldığı için herkes üretmeye başladı Damla Sakızlı Şampuan Ebegümeci F Vitamini olarak geçiyor

elif dedi ki...

ebegümeci otunun birçok faydası
hamile kalmak isteyenler kaynayıp buharına otursunlar içerideki iltihapı söktürüyor bir çok arkadaşım böyle hamile kaldı .

hamile kalmak için şifalı bitkiler dedi ki...

Gerçekten ebe gümeci işe yarıyormu? İlk defa duyduğum için çok garip geldi açıkçası. Herhangi bilimsel bir dayanağı varmıdır?

Adsız dedi ki...

Benim çevremde de ebe gümeci içenler bir çoğu hamile kaldı iltihabı söktür düğünü için hepsinde hamile kaldı ve siz yemeğiniz diyorsunuz.Bunu açıklanmasını istiyoruz?

Yazar Admin dedi ki...

Sayın okurumuz. Bu makalede Sayın İbrahim Saraçoğlunun önerilerini sizlere ulaştırıyoruz. İbrahim Saraçoğlunun konuşmasından alınmış bir makaledir. Hamile kalmak isteyenlerin ya da hamile kadınların ebegümeci tüketmemesi gerektiği konusunda öneri şahsi söylemimiz değildir. İbrahim Saraçoğlunun kandi ifadeleridir.